Dla kolekcjonerów
Autentyczność
W ciągu ostatnich kilkunastu lat w wyniku gwałtownego wzrostu wartości rynkowej oraz publicznego zainteresowania twórczością Wojciecha Fangora, obserwujemy pojawianie się coraz większej ilości falsyfikatów dzieł artysty. Wiele prac, szczególnie z ikonicznego okresu abstrakcji iluzyjnych z lat 1957-1974, trafiało do rąk prywatnych kolekcjonerów za pośrednictwem rozproszonych po całym świecie licznych galerii prywatnych – m.in. Gres Gallery i Galerie Chalette z Nowego Jorku, Galerie Springer z Berlina oraz Grabowski Gallery z siedzibą w Londynie. Nie wszystkie dzieła artysty posiadają współcześnie znane wizerunki, bądź potwierdzone dane o aktualnym miejscu ich przechowywania. Niekiedy obrazy oferowane na sprzedaż podparte są niekwestionowaną proweniencją i historią własności, jednak po dokładniejszej analizie okazuje się, że nie mają żadnego związku z twórczością Fangora.
FANGOR Foundation dbając o zachowanie integralności oraz autentyczności dorobku Wojciecha Fangora pragnie przeciwdziałać wszelkim niepożądanym incydentom. Mając na uwadze ochronę dziedzictwa kulturalnej i intelektualnej twórczości artysty, wspieramy kolekcjonerów, domy aukcyjne oraz instytucje publiczne rozważające kupno lub sprzedaż prac w uwierzytelnianiu autentyczności dzieł, w oparciu o posiadane szczegółowe zasoby wiedzy oraz narzędzia służące identyfikacji. Fundacja nie wydaje Certyfikatów autentyczności ani nie pośredniczy w wycenianiu i sprzedaży prac autorstwa Wojciecha Fangora.
Catalogue Raisonné
FANGOR Foundation prowadzi prace badawcze nad rozwojem zainicjowanego w 2014 roku Catalogue Raisonné. Fundacja poszerza wiedzę na temat twórczości Wojciecha Fangora w oparciu o gromadzone zasoby archiwalne, materiały historyczne, zbiory kolekcjonerów, galerii i muzeów na całym świecie.
Zachęcamy wszystkich właścicieli prac Wojciecha Fangora lub osoby przez nich upoważnione do wypełniania i przesyłania formularza zgłoszeniowego dostępnego w wersji elektronicznej lub w postaci pliku PDF.
Wszelkie udostępnione informacje objęte są szczególną ochroną. Fundacja zapewnia zachowanie poufności na życzenie właścicieli. Każde zgłoszenie jest starannie analizowane przez współpracujących z FANGOR Foundation ekspertów, historyków sztuki i monografistów artysty. Informujemy właścicieli o uwzględnieniu przesłanych prac w kolejnych fazach publikacji Catalogue Raisonné lub konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań naukowych.
Konserwacja
FANGOR Foundation wspiera instytucje oraz kolekcjonerów we właściwej opiece, przechowywaniu i konserwacji prac Wojciecha Fangora. Fundacja nie wykonuje, ani nie zatwierdza zabiegów konserwatorskich wykonywanych na dziełach sztuki Fangora, znajdujących się w prywatnych kolekcjach. Oferujemy pomoc w znalezieniu wykwalifikowanych konserwatorów posiadających doświadczenie w pracy nad dorobkiem materialnym artysty.
Galerie
FANGOR Foundation nie prowadzi bezpośredniej sprzedaży prac artysty. Od 2017 roku Fundacja współpracuje z GNYP Gallery, mającą siedzibę w Berlinie oraz Antwerpii. GNYP Gallery jest autoryzowanym partnerem Fundacji, aktywnie promującym dorobek Wojciecha Fangora poprzez organizację wystaw oraz publikacji.
GNYP Gallery
Knesebeckstraße 96
10623 Berlin
gnypgallery.com →